14+7+21 km. És 200 m valahogy elszórva. Ez a balatoni matek, a rendhagyó maraton, amit két nap alatt kellett teljesíteni.
A célom eredetileg az volt, hogy tisztességgel lefussam, szintidőket inkább csak viszonyításként fogalmaztam meg, igazából fogalmam sem volt, hogy 3 ilyen táv, hidegben, gyors egymásutánban mit hoz majd ki belőlem. Ehhez képest sikerült életem leggyorsabb 14 és 7 km-ét megfutni és második leggyorsabb félmaratonját. Nem rossz, azt kell mondanom, nem rossz.
Táv |
Cél |
Eredmény |
14,067 km |
1:10:00 |
1:07:20 |
7,033 km |
34:00 |
32:37 |
21,1 km |
1:48:00 |
1:47:00 |
42,2 km |
3:32:00 |
3:26:57 |
Persze nem mondom, hogy most nem érzem úgy, mint akit egy baseball ütővel jól elvertek, főleg a félmaraton vége volt rettentően nyögvenyelős. De a lényeg, hogy megcsináltam, utólag más nem számít.
Többen kérdeztétek, mi a jó egy versenyben, főleg ilyen időben. Az ember még fizet is érte, holott futni bármikor lehet. Hát, igen. Tessék elindulni egy ilyen versenyen és akkor mindenki meglátja. A hangulat, a rengeteg pozitív energia, a jó buli az ami egy versenyt megkülönböztet egy mezei futástól. Manapság rengeteg negatív dolog éri az embereket, tegyük hozzá, hajlamosak is vagyunk a dolgokat borúsabbnak látni mint amilyenek, ehhez képest egy ilyen versenyen hatalmas a kontraszt. Mindenki motivált, egészséges izgalommal tekint az elkövetkező kilométerekre és megpróbálja a legtöbbet kihozni magából. Itt senki sem egymás ellen versenyez, hanem önmagáért. Sokszor látni, hogy ismeretlenek bíztatják egymást, összeállnak, húzzák a másikat. Az ellenfél csakis önmagunk és nem valaki más. Ezeket az élményeket semmilyen edzéssel nem lehet még csak megközelíteni sem, nemhogy reprodukálni. Egyszerűen süt a pozitív energia egy ilyen eseményből és ezt jó érezni, jó emlékezni rá, és jó visszatérni.
Katával, egy futásban eléggé jártas ismerősömmel indultam, vele nyomtam le a Nike félmaratont is szeptemberben. Az egy nagyon szép történet volt, egy rövid kitérőt hadd tegyek: Még augusztusban, a verseny előtt kb. 1 hónappal meséltem neki arról, hogy készülök megfutni életem legjobb félmaratonját, erre azt mondja, hogy az neki is tetszene, ő is jönne. Sokat nem tudtam Katáról, de nem akartam kedvét szegni, mondtam hát, hogy persze, jöjjön. Aztán gondoltam, micsoda hülye vagyok, jól a nyakamba vettem a problémát, ott pesztrálhatom majd és nem tudom a saját ritmusomat futni. Aztán eljött a nagy nap, elrajtoltunk, erre Kata elkezd szaladni. Mondom neki, Kata, ne rohanj, nem fogod bírni. Ez egy félmaraton, nem szigetkör. Első kilométer, 5 perc kereken, úgy, hogy az indulásnál csak gyalogoltunk. Kata, ne szaladj, nyugi. 2. kilométer, 4:50. Kata, ne hülyéskedj már, még pár km és kidőlsz. 3. km, 4:55. Feladom, akkor fussunk. Kb. 15 km-nél szakadt nálam el a cérna, azt mondja lassulunk. Ne már, dehogy lassulunk! Megyünk a mezőnnyel, nézz körbe. Ránézek az órámra: 5:20. Hú, bakker. Jó, akkor ne lassuljunk. Olyan 17 km-nél még láttam, aztán legközelebb a célban. Állítólag nagyon kellett pisilnie. A verseny után, miután szembesítettem azzal, hogy mit tett velem, elárulta, hogy korábban versenyszerűen atletizált, középtávfutó volt, kb. 2 éve hagyta abba a gimnázium végén, mert már túl sok volt. Egyébként 1500 méteren általában nyert. Fasza. Kösz, hogy szóltál. De legalább megfutottam életem leggyorsabb félmaratonját, úgy 4 perccel jobbat, mint eredetileg terveztem.
Szóval szombat reggel fél 11-kor indult a mezőny, kb. 450, mindenre elszánt őrülttel, akik a ködös, 7-8 fokos reggelen a forró tea és kalács helyett a párás hideget választották. Az első etap 14 km volt, kicsit ingerszegény utcákon, Siófok télen nem a dübörgő bulikról híres, azt hiszem. Egy 7 km-es kört kellett kétszer megtenni, nem is volt gond, egyedül a szabad strandon keresztül vezető rész volt, ami nem tetszett, mert a kissé mély, füves talajon kellett loholni, és az időben visszavesz. Katát 12 km-nél végül kissé lehagytam, szegény, addig bírta, nem aludt állítólag rendesen egész héten. Ahhoz viszont hozzásegített, hogy 14 km-en átlag 4 perc 48 mp-es kilométereket fussak.
Délután fél4-kor indult a második menet, közben lehetett egyet ebédelni. Rettentően belekezdtünk, 4:30-as kilométereket mentünk, amit én kb. 3 km-ig bírtam, aztán felszólt a gyomromból az ebédem, hogy nem kéne... Kata persze megint szaladt boldogságában, valahol jó fél perccel előttem ért be, de így is irdatlan erős tempót futottam, átlagban 4:38-at. Nem is voltam olyan fitt, mint délelőtt, itt már elkezdtem érezni, hogy ennek a hétvégének hátra van még a neheze.
Vasárnap délelőtt 11-kor aztán elrajtolt a félmaraton. Már legalább 2000-en voltunk, rengetegen jöttek csak félmaratont futni egyéniben vagy váltóban. Katával beálltunk 4:55-4:57-es tempóra, nagyon jól ment, néha még be is gyorsultunk. Jött a féltáv, 52:09, azt éreztem, itt ma minden összejön. És akkor elkövettem a nagy hibát. Nem akartam megállni frissíteni, nem éreztem szükségét, hogy a hidegben jéghideg vizet igyak. Katának több esze volt, viszont ő meg azzal purcantotta ki magát, hogy be kellett, hogy érjen. Jött az újabb frissítő 15 km-nél, Kata megint megállt, én konokul mentem tovább. Az okos ember állítólag más kárán tanul, a szamár meg sajátján. Akkor én már szamár se lehetek, mert nem először hittem azt, hogy nem kell inni, menni fog. 16 km-nél elkezdtem lassulni, 17-nél pedig megkezdődött a gyötrelem. Ha azt érzed, hogy szomjas vagy, akkor már nagy a baj. 16 km-től már 5:20-as kilométerek, 18-tól 5:30... 20 km-nél aztán, amikor már látni a célt, szinte húz befelé, még gyorsulni is sikerült valamit, de egy örökkévalóságnak tűnt mire beértem... Igen, megint megtanulhattam, hogy aki sokat markol az keveset fog. Ha megálltam volna frissíteni, lehet, hogy vesztettem volna 20-30 mp-et, de nem rogyok össze az utolsó 4-5 km-re, közel 2,5 percet veszítve az addig szépen felépített időeredményből.
De megcsináltam, és utólag csak ez számít. Semmi más. Még az sem, hogy úgy érzem most magam, mint akit egy baseball ütővel jól elvertek.
Mert reszkess Balaton, jövőre veled, ugyanitt. Jövök!
